Wie mij kent weet dat ik nog altijd iets heb met kerken. Soort culturele musea die voor velen een directe lijn met de hoger geplaatste in de hemel voorstellen of een bron van rust. Voor mij toch vooral plekken om me te verwonderen over de mate van aanbidding die hele volksstammen schonken aan die God-in-den-Hoge. Bij de oer-gelovigen, zij die Rome aanhingen als enig ware stroming, was soberheid vaak niet de meest voorkomende eigenschap. Het moest allemaal opgesmukt en aangekleed en op goud noch zilver werd er gespaard. Men brandschilderde de ramen, maakte spreek/biechtstoelen die de gelovigen duidelijk in een vooropgesteld nadelige positie brachten en zette bankjes neer die zo oncomfortabel waren dat je god letterlijk dankte als je gewoon op mocht staan en naar huis kon. Al die dingen komen samen in de kerkgebouwen die nu nog overeind staan.
In katholiek gebied zijn dat er heel wat meer dan in het toch wat ontkerkelijke noorden van de oude Nederlanden. Laten we wel zijn, dat Belgie was ooit niet meer dan een onderdeel van het door de Oranjes geleide Nederland. Maar geloof en afkeer van de ketters uit het noorden zorgden voor scheuring. De Belgen zijn dus overwegend katholiek gebleven en dat is hen te prijzen. Hun kerken laten ook zien dat men extra aankleding niet schuwde en zelfs kitsch durfde toe te voegen aan dat wat bij de Roomsen al vaak overdadig werkte. De St.Pieterskerk in Turnhout (Antwerpen) staat op het grote plein in het centrum waar ook de meeste horeca van de stad te vinden is.
Het is een fraaie kerk, aangekleed zoals ik beschreef en in de diverse zijbeuken kom je al dan niet open gestelde altaren tegen die voor een deel god de vader, zijn zoon of de heilige moeder Maria vereren. Het spreekgestoelte van de priesters die hier de heilige katholieke mis leiden en daar prediken, is echt een wangedrocht. Het ding is een 19e eeuwse kopie van een soortgelijk object in een van de Antwerpse kerken, maar dat maakt het nog niet mooi. Leuningen als takken van een eik, in chocoladebruin uitgevoerd. Het is mij te erg. Neemt niet weg dat ik de strekking wel snapte. Ook de biechtstoelen zijn zo! Wat was dat toch een mooi fenomeen bij de katholieken, dat biechten.
Gewoon even de zonden laten wegwissen door de priesters die afgezonderd tegenover je zaten en ‘hup’ met wat berouw en gebeden kon je weer verder, die biechtstoelen zijn hier dus ook pompeus van vorm en doen bijna een glimlach op de lippen verschijnen. Maar alles bij elkaar is dit een fraaie kerk, gemaakt en gebruikt in de beste Roomse tradities. En gratis toegankelijk. Een fenomeen dat we bij de grotere kerken bij ons in Nederland nog wel eens zien verdwijnen. Verdienmodellen en zo meer… Mocht je in de buurt zijn, Turnhout ligt een kilometer of 45 van Eindhoven en is goed bereikbaar. Ga er eens heen en dan ook deze kerk binnen. En verbaas je. Net als ik deed. (Beelden: Yellowbird Photo)
Bij het bezoeken van die kerken realiseer ik me altijd wél dat al die rijkdommen verkregen werden doordat voornamelijk de straatarme bevolking door meneer pastoor opgejut werd om toch voorál veel geld aan de parochie te schenken. Maar mooi én sfeervol zijn ze , dat is waar.
LikeLike
Vergeet niet dat indertijd de wereld er heel anders uitzag en het godsbeeld nog bepalend of je door je gedrag of bijdragen al dan niet in de hemel zou komen na je (veel vroegtijdig) overlijden. Het waren overigens de kardinalen en bisschoppen die zorgden voor de inkomsten, de pastoor was er meer voor het werven van zieltjes….
LikeLike
Ja dat klopt allemaal wel en is tegenwoordig gelukkig anders maar daarom verdwijnen de meeste geloven ook steeds meer.
LikeLike
Het ziet er daar inderdaad mooi uit.
LikeGeliked door 1 persoon
Mooie kerk, dat is zeker…
LikeGeliked door 1 persoon
De kerk is in ieder geval mooi. Laten ze er maar zuinig op zijn.
LikeLike
En ze hebben er meer daar, maar helaas niet allemaal open op het moment van bezoek…
LikeLike
Ik vind kerken en het geloof interessant door de geschiedenis. Maar bezoek ze niet speciaal meer.
LikeLike
Het vertelt je idd veel over de toenmalige samenleving en cultuur…
LikeLike
Ik waardeer de schoonheid, maar verafschuw de hypocrisie van deze kerk.
Ongelovige groet,
LikeLike
Naar ik uit de recente berichten vernam is het niet voorbehouden aan de christelijke of islamitische stromingen. Ook bij de Zen-Bhoedisten is bijvoorbeeld misbruik een verzwegen fenomeen…
LikeLike